Чекліст, який допоможе оцінювати роботу фотографа обʼєктивно | SKVOT
Для відстеження статусу замовлення — авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
 
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну
Skvot Mag

Як оцінювати фотосесії конструктивно

Чеклист, який допоможе дивитися на роботу фотографа обʼєктивно (наскільки це можливо).

Як оцінювати фотосесії конструктивно
card-photo

Міша Чубун

Фотограф

29 лип. 2022 р. Фото Стаття

*Фото на обкладинці: Annie Leibovitz, Vogue, October 2022

Більшість людей оцінюють фото на несвідомому рівні та часто не можуть зрозуміти, чому саме їм якесь однозначно подобається, а якесь — категорично ні. 

Фотозйомка Першої леді України Олени Зеленської для американського Vogue, яку зробила Енні Лейбовіц, нещодавно викликала навалу коментарів у соцмережах. Частина була з підтримкою, але більшість — гейтом, без конструктивного пояснення. 

Ми попросили українського фотографа Мішу Чубуна прокоментувати цю фотосесію (та реакцію на неї). Він вже 7+ років працює з фотографією — робить зйомки та постпродакшн, і серед його клієнтів — бренди Puma, G-Star Raw, C.P. Company, Zara, SKVOT, Всі Свої та медіа Luncheon magazine, Financial Times, Kinfolk. 

Михайло поділився своїм поглядом — та зробив чеклист, що допоможе надалі оцінювати фотосесії (і чужі, і свої) з холодною головою.

 

* Хочу одразу зазначити, що це не мій найулюбленіший проєкт Енні Лейбовіц — але вона, безперечно, ікона сучасної фотографії. 

Коментувати роботи таких людей доволі важко. Проте я обережно спробую це зробити. У цьому я відштовхнуся від основних гейтерських тез, які побачив у тредах (так, я зробив надзусилля — прочитав сотні коментарів під цими фотографіями у фейсбуці). 

«Знайшли час зйомки робити, в країні війна»

Сучасна fashion-фотографія побудована на відображенні актуальних тем свого часу. Оскільки зараз війна в Україні — найгостріша проблема, цілком логічно, що з’явилася ідея відзняти українську Першу леді для обкладинки головного модного журналу світу. 

Коли робити зйомку з Першою леді країни, де йде війна, якщо не під час цієї війни? Тим паче, що — на жаль — світова спільнота потроху забуває про війну в Україні, тож світові слід про неї нагадувати

Дуже круто, що цю зйомку запросили робити Енні Лейбовіц — живу легенду (як би це пафосно не звучало, але так воно і є). Це ще більше підвищує культурно-історичну цінність цих фотографій.

Питання #1 — мета. Спробуй розібратися:

  • — Навіщо це зроблено?
  • — Чому зроблено саме так?
  • — Чому саме з цими людьми?

«Щось поза дивна. Одягли як секретарку. Не змогли нормальний макіяж зробити? Взагалі не модно»

Від подібних коментарів і смішно, і сумно. Пишуть і про те, якою повинна мода бути, і як має виглядати жінка, і як взагалі треба жити.

Але краще розглянути доречність елементів, а не те, наскільки вони комусь подобаються. Одяг, пози, жести, погляди та світло — усе доповнює тезу «Ми сильні, ми єдині, ми впевнені в перемозі»

Не знаю, як її прописувала редакція, але зчитується ця теза доволі однозначно. Ці фото відображають настрій усієї нації, і кожен елемент фотографії це підкреслює. Тут немає прикрашання, якихось нереальних сюжетів. Немає дорогих впізнаваних лейблів. Одяг — взагалі невиразний та невпізнаваний (усе українське, але його навіть не роздивишся), не привертає до себе погляду, але тут це доречно.

І ретуші немає, що доволі незвично для зйомок. Бо навіть із трендом на «природність» фотографії зазвичай редагуються. Але в цій зйомці немає і натяку на те, щоб хоч якусь зморшку прибрали. І це теж класно. І Перша леді, і Президент, зображені просто людьми — без розкоші та регалій, без зайвої поставної драми.

Питання #2 — доречність. Спробуй розібратися:

  • — Чи працюють елементи фото на досягнення мети?
  • — Чи зчитується завдяки цьому головна теза?
Дізнатись більше

«Ну композиція якась дивна. Щось воно не то»

Що мені сподобалося на всіх фотографіях — так це композиція. Як завжди, у Лейбовіц із цим все супер. Моя улюблена ідеальна неідеальність. Герої ніби вписані автором у свій власний світ — для того, щоб цей світ побачили мільйони. 

Не існує композиційних правил, які були б обов'язковими у використанні. Композиція — це така цікава штука, яка не створюється під лінійку. Усі її закони — для пояснення зображення, а не для його створення. І жоден професійний фотограф не сидить і не вимірює золотий перетин на кожному фото. Положення рук, пози, лінії та кольорові плями створюють композицію кадру, а фотограф лише об'єднує це та направляє. Енні Лейбовіц робить це дуже круто.

Чого тільки варте фото Олени та Володимира у кабінеті (цей знімок і фотографія Олени біля літака — мої найулюбленіші). Воно класне тією ж «неідеальністю» — ледь помітними дитячими малюнками у верхньому правому кутку, ніби забутими портретами президента на дивані. Положення рук — поставне, трохи клішоване, але разом із зосередженими поглядами виглядає органічно і доволі мило.

Питання #3 — Композиція. Спробуй розібратися:

  • — Яка у фото композиція? Якщо вона «неправильна», це стильова авторська фішка або помилка?
  • — Локації допомагають або заважають побудувати композицію?

«Якесь таке, нічого не зрозуміло»

Загалом уся ця зйомка виглядає добре. Якщо аналізувати її, то можна легко зрозуміти, що все — гарно. У кращих традиціях Лейбовіц. Але от до фото, яке обрали для обкладинки, у мене є трохи запитань. 

Я вважаю, що проблема цієї фотографії — в невиразності. Думаю, якби це була не діджитал-обкладинка, то вона б точно була іншою.  Ніби все там і ок: ідея доноситься, усі візуальні маркери дотримані. Але щоб щось особливе побачити, треба собі щось додумати. Ця обкладинка стає цікавою, лише коли ти її пояснюєш. А це завжди вбиває магію фото.

Наприклад, фотографія з цієї ж серії, але з більш загальним планом, стає одразу цікавішою — бо на ній краще видно локацію. Необізнаному глядачу одразу зрозуміліше, що це — важливе місце, а не просто якісь там сходинки. Через це краще зчитується сюжет.

Питання #4 — Ясність. Спробуй розібратися:

  • — Чи ясний меседж фото кожному, без додаткових пояснень?
  • — Що саме допомагає все зрозуміти? Що заважає?

Ну і якби мене запитали: «Міша, де знімаємо обкладинку?», то з усіх опрацьованих локацій я б обрав «Мрію». Бо це — більш впізнаваний код, який краще читається. І виглядає він цікавіше, ніж колона. Але це, звісно, суб’єктивна думка (незмінні слова всіх мудаків).